All Final Election Results


Here is a chart of the final unofficial results from yesterday’s election. Included are counts for all elective positions. Of the 258 elected positions listed, 249 are unpaid volunteer positions. 17,145 residents voted yesterday which represents a 45.70% turnout. 15,980 voted in person; 1,165 were by absentee ballot.

Fred Camillo will serve as First Selectman, Lauren Rabin will serve as Second Selectman, Jill Oberlander received 9 votes more than Sandy Litvak and will fill the remaining spot as Third Selectman.

Carmen Budkins returns as the Town Clerk but Howard Richman will be replaced by Heather Smeriglio as the town’s Tax Collector.

Leadership of the Board of Estimate and Taxation will return to Republicans Michael Mason, Debra Hess, Andy Duus, Bill Drake, Karen Fassuliotis, and Leslie Tarkington.

A special congratulations to two of our regular columnists at the Greenwich Sentinel who ran for positions. Mark Pruner was the top vote getter for the Board of Assessment Appeals and Icy Frantz received the most votes of any candidate for the RTM in town.

First Selectman
  Fred Camillo 10,045 57.36%
  Jill Oberlander 7,466 42.64%
Selectman     
  Lauren Rabin 9,633 56.37%
  Sandy Litvack 7,457 43.63%
Town Clerk     
  Carmella C. Budkins 9,606 56.79%
  Mary “Molly” Saleeby 7,310 43.21%
Tax Collector     
  Heather Smeriglio 9,125 54.12%
  Howard Richman 7,737 45.88%
Board of Estimate & Taxation
  Leslie L. Tarkington 9,137 9.59%
  Karen Fassuliotis 9,029 9.48%
  Debra Hess 8,994 9.44%
  Bill Drake 8,955 9.40%
  Michael S. Mason 8,883 9.32%
  Andy Duus 8,514 8.94%
 Total Votes for Republican Leadership of the BET 53,512 56.17%
  Leslie Moriarty 7,348 7.71%
  Elizabeth Krumeich 7,296 7.66%
  Laura Erickson 7,206 7.56%
  David Weisbrod 6,664 7.00%
  Jeffrey Ramer 6,667 7.00%
  Miriam Kreuzer 6,575 6.90%
 Total Votes for Democrat Leadership of the BET 41,756 43.83%
Board of Education (Four elected. Not more than Two from One Party)
  Karen Kowalski 10,635 24.32%
  Joe Kelly 10,196 23.32%
  Christina Downey 8,243 18.85%
  Karen Hirsh 7,805 17.85%
  Dr. Gaetane Francis 6,844 15.65%
Board of Assessment Appeals     
  Mark Pruner 10,197 27.03%
  Jeff Reardon 10,046 26.63%
  Jack M. Kriskey 9,979 26.46%
  Joseph S. Huley 7,498 19.88%
Constables     
  Donna Maloney 9,755 19.38%
  John J. Thompson 8,632 17.15%
  Bob Dustin 8,577 17.04%
  Martin C. Blanco 8,526 16.93%
  Dawn Fortunato 7,442 14.78%
  Donnie Romeo 7,394 14.69%
  Ed Heflin 21 0.04%
Representative Town Meeting District 1: Top 19 Were Elected
  Elizabeth Mills “Sanders”* 499 6.51%
  Andrea Edwards Anthony* 431 5.62%
  Helma H. Varga* 396 5.16%
  Alanna M. Hynes* 388 5.06%
  Lihong Zhang* 384 5.01%
  Alison Ghiorse* 380 4.96%
  Katharine Ashworth* 373 4.86%
  Judith G. Goss* 359 4.68%
  Daniel Quigley* 351 4.58%
  Marla M. Weston* 346 4.51%
  William B. Lewis, Jr.* 344 4.49%
  Ryan C. Oca* 344 4.49%
  Edward D. Dadakis* 343 4.47%
  Laura A. Feda* 341 4.45%
  Joshua Hamilton Brown* 326 4.25%
  Carl G. R. Carlson, Jr.* 322 4.20%
  Robert Robins* 319 4.16%
  Dean C. Goss* 300 3.91%
  Frederick Lee, Jr.* 297 3.87%
  Jaysen Lee Medhurst 279 3.64%
  Dean L. Goss 276 3.60%
  Maxwell P. Wiesen 270 3.52%
Representative Town Meeting District 2: Top 14 Were Elected
  Jill T. Kelly* 479 6.07%
  Nancy B. Burke* 464 5.88%
  Eileen J. Toretta* 427 5.41%
  Wilma Nacinovich* 420 5.32%
  Averardo “Aldo” Pascarella* 400 5.07%
  Michael E. Basham* 399 5.06%
  Laura P. Gladstone* 397 5.03%
  Erika Walsh* 393 4.98%
  Mary Ellen D. Markowitz* 389 4.93%
  Duncan G. Burke* 383 4.86%
  Jessica B. DelGuercio* 376 4.77%
  Donald R. Conway* 370 4.69%
  Michele F. Klosson* 348 4.41%
  Katherine N. LoBalbo* 345 4.37%
  Kristine S. Lowe 324 4.11%
  Brad I. Markowitz 322 4.08%
  Frank J. Baratta 294 3.73%
  Lorelei O’Hagan 283 3.59%
  Cecilia H. Morgan 280 3.55%
  Pragati Soni 279 3.54%
  Douglas J. Wells 276 3.50%
  Kenneth S. Greenberg 240 3.04%
Representative Town Meeting District 3: Top 10 Were Elected
  Ed J. Lopez* 274 11.53%
  Thomas Philip Conelias* 268 11.28%
  Sylvester J. Pecora, Sr.* 267 11.24%
  Allison M. Walsh* 260 10.94%
  Louise T. Bavis* 236 9.93%
  Rosalind Nicastro* 232 9.76%
  Martin Cristian Blanco* 220 9.26%
  Steven Paul Rubin* 219 9.22%
  Elias Judd Cohen* 205 8.63%
  Adam A. Rothman* 195 8.21%
Representative Town Meeting District 4: Top Seventeen Were Elected
  Elizabeth J. “Liz” Eckert* 449 7.99%
  Maria Madeleine Popp* 389 6.92%
  John J. Thompson* 366 6.51%
  Lucy H. von Brachel* 366 6.51%
  Diego Sanchez* 365 6.50%
  Alex J. Popp, Jr.* 356 6.34%
  Donald R. Vitti* 356 6.34%
  Andrea J. Casson* 324 5.77%
  Robert J. McKnight, Jr.* 321 5.71%
  Bonnie Zeh* 312 5.55%
  Ronald Francis Carosella* 305 5.43%
  Samarpana Tamm* 298 5.30%
  Javier Alejandro Aleman* 292 5.20%
  Josiane M. Schaffner-Parnell* 286 5.09%
  Romulo E. Samaniego* 282 5.02%
  J. Robert Tuthill* 278 4.95%
  Ryan T. Smith* 274 4.88%
Representative Town Meeting District 5: Top 18 Were Elected
  Allison C. “Icy” Frantz* 1,003 7.03%
  Edward T. Broadhurst, III* 794 5.56%
  Nancy E. Cooper* 779 5.46%
  Danyal Ozizmir* 779 5.46%
  Catherine L. Whitaker* 743 5.20%
  Allison W. Rogers* 730 5.11%
  Paul A. Olmsted* 703 4.92%
  Patricia H. “Patty” Roberts* 697 4.88%
  Peter G. Van Duyne* 677 4.74%
  Ashley M. B. Smith* 666 4.66%
  Joseph H. Benoit, Jr.* 643 4.50%
  Christopher J.A. “Skip” Parker, Jr.* 634 4.44%
  Stephen F. Dolan* 616 4.31%
  Bruce P. Pflug* 612 4.29%
  Jennifer L. Baird* 581 4.07%
  Joan Button Thakor* 563 3.94%
  Hale Hunter McSharry* 548 3.84%
  Lucy B. Krasnor* 536 3.75%
  Stephanie L. D’Alton Barrett 512 3.59%
  Paul R. Herman 509 3.57%
  Kathryn Louise Walker 478 3.35%
  Anna M. Monteiro 474 3.32%
Representative Town Meeting District 6: Top 20 Were Elected  
  Stephen R. Meskers* 720 6.47%
  Carol C. Ducret* 670 6.02%
  Barbara E. O’Neill* 647 5.81%
  Victoria Martin Young* 638 5.73%
  Candace V. Garthwaite* 608 5.46%
  Thomas J. Byrne* 578 5.19%
  Victoria B. Quake* 573 5.15%
  Leander Krueger* 536 4.82%
  Jo Ann Dagy O’Hara* 533 4.79%
  Alexis Voulgaris* 533 4.79%
  Coline Jenkins* 530 4.76%
  Monica Prihoda* 525 4.72%
  Janet L. Stone McGuigan* 516 4.64%
  Brian J. Maher* 508 4.56%
  Arline Lomazzo* 482 4.33%
  Robert A. Cenci* 461 4.14%
  Gunnar E. Klintberg* 440 3.95%
  Marilyn Ross Cahn* 433 3.89%
  David P. Snyder* 423 3.80%
  Gary Segal* 397 3.57%
  David H. Rudolph 308 2.77%
  Emily V. Hunt 70 0.63%
Representative Town Meeting District 7: Top 20 Were Elected
  Alice B. Duff* 624 6.59%
  Thomas Cahill* 524 5.54%
  Jill S. Cobbs* 518 5.47%
  Kimberly Morgan Blank* 517 5.46%
  Mary G. “Nanette” Burrows* 512 5.41%
  Elizabeth “Wynn” McDaniel* 506 5.35%
  Kimberly Song Fiorello* 499 5.27%
  Elizabeth J. “Betsy” Galindo* 468 4.95%
  Lucia D. Jansen* 467 4.94%
  Debbie L. Appelbaum* 466 4.92%
  Hilary Adams Gunn* 463 4.89%
  William W. Galvin, III* 456 4.82%
  Ellen M. Brennan-Galvin* 444 4.69%
  Henry A. Orphys* 373 3.94%
  Doreen M. Pearson* 372 3.93%
  Luke T. Szymczak* 369 3.90%
  Elizabeth Anne Perry* 357 3.77%
  Scott E. Kalb* 327 3.46%
  Mike Warner* 319 3.37%
  James Edwin Cecil* 295 3.12%
  Denis Matthew Cronin 295 3.12%
  Kamran Ahmad Kashef 291 3.08%
Representative Town Meeting District 8: Top 26 Were Elected
  Randy Caravella* 925 5.31%
  Jill Marie Capalbo* 870 4.99%
  Mary M. “Molly” Saleeby* 870 4.99%
  Peter E. Berg* 818 4.69%
  Richard J. Margenot* 810 4.65%
  Linda A. Moshier* 756 4.34%
  M. Irene Dietrich* 688 3.95%
  Janet L. McMahon* 689 3.95%
  Laura I. Kostin* 687 3.94%
  Lisa Becker Edmundson* 680 3.90%
  Cheryl A. Moss* 673 3.86%
  Jennifer L. Freitag* 662 3.80%
  Hector E. Arzeno* 637 3.65%
  Dana Gordon* 622 3.57%
  Alison F. Soler* 607 3.48%
  Carol S. Marino-Zelenz* 594 3.41%
  Adele Caroll* 591 3.39%
  Christine L. Edwards* 590 3.38%
  Francis J. “Kip”Burgweger, Jr.* 573 3.29%
  Caryn S. Rosenbaum* 558 3.20%
  Philip A. Dodson* 543 3.11%
  Carlton Milo “Carl” Higbie, IV* 525 3.01%
  John R. Eddy* 496 2.85%
  Robert Byford Moss* 488 2.80%
  Andrew Oliver, II* 485 2.78%
  Neil A. Caton* 464 2.66%
  Jonathan M. Perloe 301 1.73%
  Jonathan Olsson 232 1.33%
Representative Town Meeting District 9: Top 21 Were Elected
  Barbara T. Darula* 541 6.38%
  Patricia “Patti” Strazza “DeFelice”* 491 5.79%
  Lauren B. O’Keefe* 490 5.77%
  Carol A. Zarrilli* 457 5.39%
  Betsey S. Frumin* 436 5.14%
  Michael P. Brescia* 417 4.91%
  Donna F. Gaudioso-Zeale* 413 4.87%
  Melissa Evans* 407 4.80%
  Phyllis R. Alexander* 402 4.74%
  Joanne I. Steinhart* 371 4.37%
  Ferdinando G. Schiro* 369 4.35%
  Anne Noel Jones* 365 4.30%
  Brian Richard Raney* 358 4.22%
  Seth Bacon* 357 4.21%
  Abbe F. Large* 350 4.12%
  Brian J. Malin* 344 4.05%
  Lillian “Sharon” Shisler* 338 3.98%
  Claudia A. Carthaus* 333 3.92%
  Jane C. Weisbecker* 330 3.89%
  Deborah R. Krautheim* 320 3.77%
  Jonathan R. Shankman* 318 3.75%
  Mark Robert Kordick 279 3.29%
Representative Town Meeting District 10: Top 20 Were Elected
  Natalie J. Adee* 602 6.61%
  Jane S. Sprung* 572 6.28%
  Katherine V. Hynes* 547 6.01%
  Sheryl B. Sorbaro* 541 5.94%
  Allyson Tucker Cowin* 528 5.80%
  Peter Jude Collins* 516 5.66%
  W. Brooks Harris* 515 5.65%
  Diana Dale Singer* 464 5.09%
  Granit Balidemaj* 445 4.89%
  Louisa H. Stone* 415 4.56%
  Sophie Marr Veronis* 379 4.16%
  Rachel Khanna* 374 4.11%
  Lawrence S. Malkin* 365 4.01%
  Joanna Swomley* 364 4.00%
  Svetlana Wasserman* 364 4.00%
  Mareta C. Hamre* 353 3.88%
  Nancy H. Marshall* 314 3.45%
  John Mastracchio* 313 3.44%
  Sara A. Kessler* 312 3.43%
  Gerald L. Anderson* 287 3.15%
  Alan A. Small 281 3.08%
  David W. Blob 258 2.83%
Representative Town Meeting District 11: Top 23 Were Elected
  Susan D. Fahey* 679 6.34%
  Elisabeth G. “Lisa” Stuart* 658 6.14%
  Karen B. Giannuzzi* 540 5.04%
  Victoria C. Bostock* 529 4.94%
  Kimberly Dawn Johnson Salib* 506 4.72%
  Margaret G. Heppelmann* 504 4.70%
  Dana George Neuman* 503 4.70%
  Tracy H. Freedman* 498 4.65%
  Adam M. Brodsky* 496 4.63%
  Susan C. Khanna* 494 4.61%
  Richard J. Neuman* 492 4.59%
  Michael L. Spilo* 475 4.43%
  Cathryn Fineman Steel* 475 4.43%
  Ronald G. Strackbein* 458 4.28%
  Thomas Meade West* 446 4.16%
  Gregory J. Zorthian* 440 4.11%
  Stuart E. Reider* 427 3.99%
  Brad Radulovacki* 409 3.82%
  Ralph E. Penny* 403 3.76%
  Thomas M. Devaney* 400 3.73%
  Gregg O’Neill Pauletti* 370 3.45%
  David E. Oliver* 337 3.15%
  Adam L. Leader* 83 0.77%
  Victor F. “Frank” Pottow 51 0.48%
  Nerlyn G. Pierson 40 0.37%
  Melissa B. Gibbons 0 0.00%
Representative Town Meeting District 12: Top 22 Were Elected
  Barbara G. Hindman* 749 7.09%
  Ellen Murdock* 630 5.96%
  Mary Connolly Flynn* 585 5.54%
  Robert T. May* 578 5.47%
  Craig W. Amundson* 546 5.17%
  Mary A. Keller* 538 5.09%
  Jane S. Sulich* 520 4.92%
  Ryan Michael Fazio* 508 4.81%
  Paula Legere Mickley* 506 4.79%
  Francia Alvarez* 502 4.75%
  Jeffrey Warren Crumbine* 491 4.65%
  Andrew S. Winston* 463 4.38%
  Thomas Agresta* 450 4.26%
  Miriam Mennin* 450 4.26%
  Jocelyn Y. Riddle* 441 4.17%
  Glen A. Canner* 433 4.10%
  Donald T. Whyko* 432 4.09%
  Hajime Jonathan Agresta* 431 4.08%
  Joseph S. Smith, Jr.* 431 4.08%
  Aaron J. Leonard* 375 3.55%
  David L. de Milhau* 364 3.45%
  Frederick R. “Fred” Lorthioir* 99 0.94%
  Frank J. Alfano 41 0.39%
  Joonun Choi 2 0.02%
About Author: